Spændingsfilmen ’Cloud’ dirrer af nerve og intensitet

Biografanmeldelse: Roligt, insisterende og intenst folder den japanske instruktør og manuskriptforfatter Kiyoshi Kurosawa sin sitrende spændingsfilm ’Cloud’ sikkert og vedholdende ud. Det er måske nok muligt, at roen indledende når at sætte sig, men roen bliver i min krop hurtigt erstattet af tiltagende muskelspændinger i takt med, at historien fortælles.

Vi møder her fabriksarbejderen Ryôsuke Yoshii, der er godt træt af at slide i den på fabrikken dag ud og dag ind. Han har større planer for at tjene penge og med sit arbejdsliv. Han driver således i sin lille grå Tokyo-lejlighed også online en forretning med videresalg af diverse varer, som han køber til billige penge og med stor profit.

Den driftige Yoshii er sådan set ligeglad med, hvad han sælger, til hvem og hvad de måtte mene om produkterne, så længe han bare får penge ind på sin konto. Koldt, kynisk og kalkuleret. Hans voksende forretning synes dog at afstedkomme en række mærkelige hændelser i hans ellers rolige liv. Hvad betyder det bl.a., da han finder en død rotte for sine fødder? Er det blot et tilfælde?

Masaki Suda er som den tiltagende pressede Yoshii virkelig god. Han er måske ikke videre sympatisk og gør da heller ikke som sådan meget væsen af sig. Han er altså et mere eller mindre helt almindeligt menneske, der kommer på gyngende grund i et samspil mellem den digitale og den rigtige verden, hvor mennesker af kød og blod kan stå for skud bag skærmene.

Det er bl.a. med relaterbare temaer som netop sammensmeltningen af vores liv på nettet og livet i den virkelige verden, at filmen slår gribende knuder, mens gode og slette hensigter danser dragende i de menneskelige gråzoner. For hvad er ondskab egentlig? Netop disse temaer og historien som helhed indrammes desuden på billedbrillant vis af fotograf Yasuyuki Sasaki.

I det hele taget er ’Cloud’ en fornøjelse visuelt og i sin velkonstruerede måde at blive fortalt på, hvor også en detaljerig og opfindsom lydside af Massimo Filippini ånder og lever i hver en indstilling i samspil med den dynamisk dirrende musik af komponist Takuma Watanabe. ’Cloud’ tør at tage sig god tid, hvilket bestemt bliver beriget nervepirrende i sidste ende.

’Cloud’ får 5 ud af 6 stjerner:

 

 

’Cloud’ har premiere i udvalgte biografer landet over den 21. august.