’I Was a Stranger’ ender mere kalkuleret end oprigtigt gribende

Anmeldelse: Man møder i dramaet ’I Was a Stranger’ en række menneskeskæbner, hvis liv foldes sammen om hinanden på kryds og tværs. Fra krigens rædsler til mennesker på flugt. Man ser således den samme virkelighed og situationer fra forskellige perspektiver, hvilket man kunne håbe ville give en nuanceret indsigt i netop komplekse begivenheder og svære problemstillinger.

Der males dog overvejende med de brede penselstrøg, når historien fortælles, hvorfor ellers fine nuancer bliver kørt melodramatisk over. Der er ellers særligt i filmens begyndelse et stærkt anslag, hvor man møder en syrisk læge, som midt i krigens bombardementer i Aleppo udfører flere operationer simultant med, at tilskadekomne køres ind på hospitalet.

(foto: SF Studios)

Hun bliver dog tvunget på flugt fra krigen sammen med sin datter. Det er hendes fortælling, der udgør filmens første kapitel, hvorpå historien deles op i en håndfuld portrætter, hvor man møder de forskellige hovedkarakterer. Bl.a. også en menneskesmugler med hjertet bankende for sin søn og en soldat, der slås i krydsfeltet mellem pligt og at udvise næstekærlighed.

Det er på den måde både spændende og interessante samt vigtige og almengyldige temaer, som instruktør og manuskriptforfatter Brandt Andersen bringer i spil. Desværre skruer han unødvendig melodramatisk på de filmiske virkemidler, hvilket punkterer noget af historiens oprigtighed og troværdige nærvær.

(foto: SF Studios)

På den måde kommer filmen desværre også til at fremstå mere kalkuleret end at være egentlig menneskeligt gribende. Der er således en underlig mislyd bl.a. mellem de empatiske menneskeportrætter og den filmiske form, hvor særligt musikken filer klodset på strygerne og historiens livtag med følelserne bliver bøjet bastant i neon.

’I Was a Stranger’ er en både ujævn og frustrerende oplevelse. Historien er i udgangspunktet ellers spændende, men kvæles bl.a. af de filmiske virkemidler og et tungt manuskript. Heldigvis er flere af filmens præstationer med til at løfte fortællingen. Bl.a. en intens Yasmine Al Massri som den syriske læge, en rå Omar Sy som smugler og Constantine Markoulakis som desperat kystvagt.

’I Was a Stranger’ får 3 ud af 6 stjerner:

 

 

’I Was a Stranger’ har biografpremiere den 16. april.