‘Black Phone 2’ har den ækle seriemorder The Grabber tilbage

Gys på 4K Ultra HD: Verden mødte første gang den ækle og maskebærende seriemorder The Grabber i det vellykede gys ‘The Black Phone’ fra 2021. Det er igen instruktør og medforfatter Scott Derrickson, der står bag kameraet, når gruen fortsætter i ‘Black Phone 2’.

Det er igen en forrygende ubehagelig Ethan Hawke, man finder bag den diabolske seriemorder-maske, når The Grabber atter er på blodigt spil. Det er ikke kun den maskebærende morder, der vender tilbage. For også overleveren Finn, der nu er blevet 17 år, kæmper fortsat med dæmonerne efter sit fangenskab i den første film.

Finns lillesøster Gwen begynder imidlertid nu at modtage mystiske opkald i sine drømme, når den sorte telefon atter begynder at ringe. Ikke nok med det, så får hun også foruroligende syn af tre drenge, der bliver jagtet på en vinterlejr ved Alpine Lake.

Det er således op til søskendeparret at finde frem til sandheden bag det skræmmende mysterie og ikke mindst på ny at få stoppet seriemorderen The Grabber, inden det er for sent.

Mason Thames indtager igen rollen som Finn, som The Grabber søger hævn over i denne fortsættelse, hvor det ligeledes atter er Madeleine McGraw, som ses i rollen som den yngre søster Gwen.

Scott Derricksons CV tæller bl.a. også den i min optik meget skræmmende skrækfilm ‘Sinister’. Nå ja, og så er den første ‘The Black Phone’ og nu fortsættelsens karakterer baseret på forfatteren Joe Hills novelle ‘The Black Phone’ fra 2005.

4K Ultra HD og ekstramateriale: Udover at gyset leveres i det billed- og lydoptimale 4K Ultra HD, så følger der også lidt ekstramateriale med. Her kan man få et indblik i filmens produktion gennem bl.a. slettede scener samt et kig på filmens rollebesætning og historien med mere.

‘Black Phone 2’ udkommer på dvd, Blu-ray og 4K Ultra HD den 29. januar.