’Kærlighed (Sex) (Drømme)’ skildrer kærligheden flerfacetteret fint
Biografanmeldelse: Kærligheden er en kompleks størrelse. Den kan være både det mest fantastiske, men også flække hjertet brutalt itu. I Dag Johan Haugeruds fine norske drama ’Kærlighed (Sex) (Drømme)’ er det netop kærlighedens alsidige væsen, som er i spil, når man følger en række menneskeskæbner på deres vej gennem livet i Oslo.
Vi møder bl.a. lægen Marianne og hendes kollega Tor, der finder et fint følelsesmæssigt bånd uden for arbejdspladsen. De er begge singler og deres samtaler går da også på bl.a. forhold, sex, begær og naturligvis kærlighed. For hvad er kærlighed i grunden for en størrelse? Hvad er et forhold overhovedet? Og hvad synes samfundet egentlig at forvente af disse to ting?
Tor har et afslappet forhold til eget følelsesliv og de relationer, han indgår i. Bl.a. opsøger han flere spontane og korte mandlige møder, hvilket ofte ender med sex. Marianne har det derimod sværere med det romantiske møde, med kærligheden og med sex. Men Tor inspirerer hende til at gå med sine impulser og umiddelbare følelser på sin vej ind i en mulig forelskelse.
Det er bl.a. også det klassiske parforhold og kernefamilien, som filmen tager under kærlig og nuanceret behandling. Med alt, hvad det indebærer af bl.a. også skilsmisser, Tinder, utroskab og hjertet sat på spil i kærlighedens navn. Det hele forløst gennem flere engagerende samtaler og portrætter af diverse mennesker, der indgår i hinandens liv på kryds og tværs.
Dag Johan Haugerud har et stærkt fortællermæssigt greb om sin historie og sine karakterer, der sætter flerfacetterede følelser og tanker i spil. Det på både rørende og skrøbelig vis, hvor kærligheden bl.a. kommer til at gå hånd i hånd med empatisk omsorg og intimitet, spontan sex og drømme for et liv med en fast partner eller uden.
Filmen er den tredje og afsluttende del i den norske filmskabers tematisk forbundne Sex-Drømme-Kærlighed-trilogi, der alle udspiller sig i Oslo. Netop byen får også en fint beskrevet og smukt besjælet rolle i filmen, der på rolig vis indrammes af fotograf Cecilie Semecs elegante billeder samt af både dirrende og atmosfærefin musik af Peder Kjellsby.
Filmen er dog i høj grad båret af netop sine karakterer og de mange lange samtaler, der snor sig ind og ud mellem hinanden. Her med bl.a. Andrea Bræin Hovig og Tayo Cittadella Jacobsen som Marianne og Tor. De giver sammen med de øvrige medvirkende levende skildringer af mennesker og deres forskellige tilgange til et liv med kærlighed – eller mangel på samme.
’Kærlighed (Sex) (Drømme)’ bliver på trods af fine menneskeskildringer af og til også en kende slap i sit drama og fortælling. Filmens replikfyldte væsen ramler desværre ind i en smule dødvande undervejs, men heldigvis ikke mere end, at filmen klarer sig overvejende engagerende gennem sin fortælling om kærlighed, sex og drømme.
’Kærlighed (Sex) (Drømme)’ får 4 ud af 6 stjerner:
’Kærlighed (Sex) (Drømme)’ har biografpremiere den 14. august.






