’M3GAN 2.0’ fyrer op for action, bulder og tomme brag
Biografanmeldelse: Der er skruet ned for gyset og i den grad op for action, bulder og brag med fortsættelsen til dukkegyset ’M3GAN’ fra 2022. Nu gælder det nemlig ’M3GAN 2.0’, hvor to dræberklare robotdukker med kunstig intelligens går op imod hinanden for fuld slagsmålspedal. Desværre lykkedes skiftet til actionland kun delvist.
Filmen starter to år efter den førstes slutning. Vi møder igen Cady – der nu er blevet teenager – og hendes moster og plejemor Gemma, som arbejder for at skabe restriktioner for og kontrol med selvlærende AI. Gemma og hendes team møder sin del af modstand, men hvad værre er, så dukker den egenrådige robot Amelia op og skaber hurtigt død og ødelæggelse.
Amelia skulle ellers have været en kontrolleret del af en hemmelig militær mission, men hun tager selv kontrollen med en farlig plan for øje. Derfor beslutter Gemma sig for at vække M3GAN til live på ny, så dukken kan beskytte Cady og hende selv fra den onde superrobot, der er endnu mere hightech end M3GAN og dermed også udgør en fare for alle omkring sig.
Der er indledningsvis noget fascinerende og action-medrivende ved at se den mennesketro Amelia gå dræberamok med smidige bevægelser i skikkelse af en velcastet Ivanna Sakhno, der med et tvetydigt ansigt giver sin robot et menneskelig-mekanisk liv. Desværre ruller de ellers robotflotte løjer sig snart ind i en klodset skrevet historie, der lidt uopfindsomt træder vande.
Filmen bliver bl.a. også for lang for historiens eget bedste. Den kan ikke bære vægten af to timer og stadig holde det momentum, der ellers lægges veloplagt ud med. Heldigvis spædes der til med et par fint morsomme øjeblikke, bl.a. en karismatisk Jemaine Clement som lidt af en videnskabsklog lidderbuks. Desværre er det begrænset med den medrivende vold, død og ødelæggelse.
Der bliver ellers nakket løs til højre og venstre, men det hele går mere lidt i ring end river mig med. Violet McGraw og Allison Williams er dog stadig et fint team som Cady og Gemma, men ellers interessante problematikker og dilemmaer ved kunstig intelligens efterlades i slipstrømmen af de i sidste ende noget tomme buldrende robottønder.
’M3GAN 2.0’ får 3 ud af 6 stjerner:
’M3GAN 2.0’ har biografpremiere den 26. juni.